Monitory przedstawiające wyniki tomografii

Przebieg badania MRI

Animacja - Przebieg badania MRI

Czy badanie rezonansem słusznie wzbudza ta wiele emocji? Czy naprawdę jest się czego bać? Absolutnie nie. Nie jest to może najprzyjemniejsze badanie na świecie, ponieważ wymusza pozostawanie w jednej pozycji, w  bezruchu przez pewien określony czas (na ogół od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od badanego obszaru ciała) w ciasnym tunelu, przy narażeniu na głośny hałas, z całą pewnością nie można jednak sklasyfikować go jako badanie bolesne, czy powodujące ogromny dyskomfort. Może być problematyczne szczególnie dla osób cierpiących na klaustrofobię oraz małych dzieci, którym ciężko wytłumaczyć brak możliwości poruszania się.

Rezonans magnetyczny – wskazania

Dzięki badaniu MRI można zdiagnozować lub wykluczyć różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Tego typu diagnostyka umożliwia między innymi wyrycie nowotworów, guzów, torbieli, niebezpiecznych zmian w układzie krążenia, tętnicach i żyłach, sprawdzenie całego układu mięśniowo-szkieletowego, zdiagnozowanie zwyrodnień kręgosłupa oraz różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie. Badanie rezonansem może być pomocne także w przypadku problemów natury neurologicznej, udarach, mikroudarach, omdleniach, najróżniejszych bólach niewiadomego pochodzenia, a także w rozpoznawaniu dolegliwości wieku starczego, wad serca i wielu, wielu innych schorzeń oraz chorób.

Rezonans magnetyczny – jak przebiega?

Czego można się spodziewać rejestrując się na badanie MRI? Jak w praktyce wygląda przebieg badania rezonansu magnetycznego? Pacjent po przybyciu na miejscu proszony jest o zdjęcie wszelkich metalowych elementów garderoby, ozdób i biżuterii oraz wyłącznie telefonu. Następny krok to krótka rozmowa z pacjentem oraz założenie wenflonu, jeżeli badanie będzie wykonywane wraz z podaniem substancji kontrastującej (jeżeli nie, to ten krok jest oczywiście pomijany). Wreszcie pacjent udaje się do specjalnego pomieszczenia, gdzie zostaje ułożony w odpowiedniej pozycji, a następnie wjeżdża do tuby – tunelu, czyli właśnie aparatu rezonującego. W celu stłumienia nieprzyjemnych dźwięków, jakie podczas swojej pracy wydaje takie urządzenie, najczęściej zakładane są pacjentowi na uszy specjalne słuchawki wyciszające. Otrzymuje on także niewielki sygnalizator, który w razie złego samopoczucia, czy ataku paniki może w dowolnej chwili ścisnąć i dzięki temu natychmiast przerwać wykonywanie badania. Podczas trwania badania należy mieć zamknięte oczy oraz możliwie jak najmniej się ruszać. Jeśli badanie jest wykonywane wraz z kontrastem, to przebieg badania rezonansu magnetycznego będzie delikatnie się różnił – w jego tracie poprzez wcześniej założony wenflon zostanie wprowadzona do krwiobiegu pacjenta specjalna substancja kontrastująca.

 

FAQ:

Jak przebiega badanie MR?

Badanie MRI nie jest w żaden sposób bolesne – może jedynie powodować pewien dyskomfort. Pacjent jest bowiem wprowadzany do specjalnego aparatu – tuby, w której musi pozostać przez kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut z zamkniętymi oczami w bezruchu oraz w narażeniu na głośne, hałaśliwe dźwięki (których poziom natężenia można znacząco zniwelować i stłumić dzięki specjalnym słuchawkom wyciszającym).

Zobacz pracownie rezonansu magnetycznego MR Diagnostic